Poranění nervů vídáme nejčastěji v souvislosti s řeznými ranami na končetinách. Velmi častou příčinou je poranění o sklo (rozbité výplně dveří či oken). Typicky jsou pak zasaženy nervy v oblasti předloktí a zápěstí – nerv loketní a nerv středový. Poranění jednotlivého nervu může být kompletní (úplné přetnutí nervu) či parciální (naříznutí nervu). V obou případech je řešením sešití nervu pod mikroskopem mikrochirurgickou technikou. Často je třeba provést rekonstrukci šlach, případně cév a operace se může protáhnout na několik hodin. Traumatolog i cévní chirurg jsou však k dispozici 24 hodin denně.
Méně často může dojít k tupému násilí s pohmožděním nervu, či jeho nadměrným protažením (distrakcí). I když v těchto případech zůstává nerv navenek neporušen, porušena jsou jeho vlákna a nerv ztrácí funkci. Tato poranění nelze přímo chirurgicky ošetřit.
V případě poranění nervu je vhodné časné operační ošetření – nejedná se sice o urgentí stav, nemusí se operovat okamžitě, optimální je však operovat do 24-48 hodin od úrazu.
S ohledem na komplikovanou obnovu funkce u poraněných nervů je i v případě precizního ošetření a obnovení kontinuity nervu plné obnovení funkce spíše šťastnou výjimkou – ve většině případů pozorujeme částečnou úpravu stavu. V závislosti na lokalizaci a typu poranění lze přibližně stanovit pravděpodobný časový interval nutný k hojení, což může být i více než 1 rok.
Po dobu rekonvalescence je zásadní prevence vzniku svalových kontraktur a pravidelná, intenzivní rehabilitace postižené končetiny. Kontroly na EMG (elektromyograf) nás informují a stavu hojení či regenerace.