Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Intragastrický balon

Chirurgický výkon za účelem snížení příjmu potravy a redukce hmotnosti

  • zavedení travalého balonu naplněného tekutinou nebo vzduchem do žaludku pacienta
  • šetrná metoda, u které však nelze vyloučit opakovaný příbytek na váze po vyjmutí balonu
  • vhodná u extrémně obézních pacientů jako příprava na další radikální bariatrický výkon
  • metoda není hrazena ze zravotního pojištění

 

 

O metodě

Přestože tato metoda patří spíše do oblasti endoskopie,představuje rovněž invaziví metodu. Spočívá v zavedení balonu do žaludku a jeho následném naplnění. Balon poté zabírá prostor v horní části těla žaludku a tím způsobuje omezení v příjmu potravy.

O metodě intragastrického balonu

V současné době jsou k dispozici tři různé systémy intragastrického balonu. Klasický BIB (Bioenterics Intragastric Balloon) je po zavedení do žaludku naplněn nejčastěji cca 500-550 ml fyziologického roztoku obarveného metylenovou modří. Methylenová modř plní funkci signalizace při samovolném prasknutí balonu – zabarví moč do modra. Systém BIB je nejčastěji používaným systémem s dostatečným počtem publikovaných výsledků. Novější systém např. Heliosphere (Heliogast) je namísto tekutinou plněn vzduchem. Hlavní výhodou má být u aktivně žijících klientů menší dyskomfort při akceleraci a deceleraci vzhledem k nižší váze balonu. Výhodou těchto systémů je ve srovnání s baritrickými výkony malá invazivita. Hlavní nevýhodou je dočasnost, tyto systémy jsou určeny pro 6-ti měsíční použití, poté je doporučeno balon extrahovat pro rostoucí riziko spontánního prasknutí.

Výhody a nevýhody

Souborné výsledky referují váhové úbytky průměrně 17 kg za půl roku, současně však po extrakci vysoké procento váhových příbytků. Z pohledu baritrických chirurgů a obezitologů je tato metoda vhodná jako příprava před bariatrickým zákrokem pro super-super obézní pacienty (BMI≥60), kde je vysoké operační riziko.

Mezi kontraindikace patří zejména předchozí chirurgické výkony v horní polovině břicha, přítomnost nespecifických střevních zánětů a patologie žaludku obecně. Zejména v těchto souvislostech byly popsány komplikace, jako jsou těžké vředové leze žaludku a ruptura žaludku. Závažnou komplikací je rovněž ileosní stav způsobený prasklým balonem, který postoupil do tenkého střeva.

Tato metoda není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, cena za výkon se podle pracoviště pohybuje mezi 25-35 tisíci Kč.