Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Nový rentgenový přístroj EOS Edge na RDG oddělení

Od letošního listopadu slouží pacientům KNL nejmodernější přístroj EOS Edge za 26,9 mil. Kč. Nejlépe vybavený nízkodávkový rentgenový přístroj tohoto typu v ČR je umístěn na oddělení liberecké radiodiagnostiky a umožňuje zobrazení páteře a dolních končetin ve vzpřímené poloze.

Výhodou přístroje EOS je mj. to, že umožňuje lékařům poskytnout snímky několika anatomických oblastí zároveň. Vytvořen byl speciálně ke snímkování páteře, pánevního pletence a dolních končetin „v zátěži“, je tedy určen pro lepší analýzu postoje a dolních končetin pacienta. Poskytuje 2D a 3D snímky pacientů vestoje i vsedě, navíc při velmi nízké dávce záření.

Hlavním benefitem pro pacienta je fakt, že hladina dávky záření je u snímkování 8-10x nižší než dávka u tradičních rentgenových systémů, případně 800-900x nižší než dodaná dávka u počítačové tomografie. Zařízení je tedy zvláště přínosné pro děti vyžadující časté rentgenování.

Pro lékaře je naopak důležité, že i při této nízké dávce záření nabízí systém EOS vysokou kvalitu obrazu a umožňuje vytvořit dva snímky dané lokality současně, a to v měřítku 1:1 bez zkreslení. Odpadá zde tedy nutnost opakovaného snímkování a softwarovému spojování jednotlivých snímků.

Shrnuto a podtrženo, díky přístroji EOS nyní můžeme v KNL výrazně lépe diagnostikovat onemocnění pohybového aparátu a nabídnout kvalitnější léčbu a sledování stavu pacienta. To vše při dodržení jeho maximální radiační ochrany.

 

Liberecká urologie uvedla do provozu nový přístroj pro šetrnější léčbu močových kaménků

Na liberecké urologii jsme uvedli do provozu nový a velmi kvalitní německý přístroj Dornier Delta III, určený k tzv. LERV metodě. Zakoupen byl za 24,7 mil. z evropských fondů a jedná se o jeden z nejlepších přístrojů na trhu. Byly pro něj upraveny i prostory a vybudována samostatná ovladovna.

Více o metodě a samotném přístroji nám sdělil primář oddělení urologie MUDr. Jan Mečl: „LERV (litotripse extrakorporální rázová vlna) je technologie, která umožňuje rozdrtit močové kaménky v ledvinách a močovodu bez nutnosti použít celkovou anestezii. Rázová vlna pronikne ke kamínku do lidského těla zvenku. Přístroj, který nyní testujeme a léčíme s ním první pacienty, je jediný v Libereckém kraji a umožňuje nám miniinvazivně léčit celou řadu pacientů. Doposud byl na liberecké urologii jednodušší přístroj, nicméně výsledky z této metody máme trvale velmi dobré. Metoda LERV se ale samozřejmě nehodí pro každého pacienta, některé kaménky musíme operovat endoskopicky za použití laseru a dalších moderních technologií, kterými jsme vybaveni. Tento přístroj poslední generace má nicméně pro pacienta celou řadu výhod. Umožňuje lepší zaměřování kaménku, má účinnější rázovou vlnu, zkracuje dobu hospitalizace. I u metody LERV ale zůstává pacient v nemocnici přes noc.“

Během minulého týdne v liberecké nemocnici pobýval i německý technolog, který náš urologický personál školil. Přejeme tedy našim lékařům, ať jim nový přístroj dobře slouží a pacientům, ať je pro ně tato metoda co nejkomfortnější a brzy odcházejí bez potíží domů.