Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu
Na začátku prosince byla na radiodiagnostickém oddělení slavnostně uvedena do provozu nová tříteslová magnetická rezonance Philips Ingenia 3.0T. Tato MR o síle pole 3T je první takto výkonnou MR v Libereckém kraji. Přístroj díky své technologii umožňuje vysokou kvalitu obrazu a je určen pro kompletní diagnostiku zejména v oblastech onkologie, neurologie, kardiologie, chirurgie a interních nemocí. Pořizovací cena celé dodávky byla 50,8 mil. Kč vč. DPH. Přístroj byl hrazen z dotačního programu REACT EU a v plném provozu je od konce listopadu 2023.
Nový přístroj si přišel prohlédnout i hejtman Martin Půta, ředitel Nemocnice Jablonec N./n. MUDr. Vít Němeček a ředitel MMN, a.s. – nemocnice Jilemnice a Semily MUDr. Jiří Kalenský.
Odborný výklad jim poskytl MUDr. Ladislav Endrych, přednosta Centra zobrazovacích metod a primář radiodiagnostického oddělení. Ten také shrnul hlavní výhody nového 3T přístroje:
„Dvojnásobná síla pole 3T umožní především jemnější rozlišení malých struktur. Můžeme říci, že je perfektní na využití na neuroradiologii, pro vyšetření CNS, mozku či míchy. Výborná je také pro ortopedická vyšetření, např. vyšetření kolena, kyčle či ramena, skvěle se ale hodí i na vyšetření prostaty. Tady musím podotknout, že od 1. ledna bude v ČR spuštěn plošný screeningový program pro vyšetření karcinomu prostaty, kterého se tudíž my v KNL můžeme rovnou účastnit.“ Nový 3T přístroj dokonce využívá algoritmy umělé inteligence pro lepší rekonstrukci dat a vytváření obrazu. Umožňuje tedy naskenovat obraz v trochu horším rozlišení a následně jej bez šumu přepočítat, čímž mj. šetří čas. Pro pacienty je dostupné i projekční zařízení ke zvýšení komfortu v průběhu vyšetření.
Jsme rádi, že KNL nadále pokračuje v modernizaci svého přístrojového vybavení a nabízí pacientům nejvyšší možnou úroveň diagnostiky.

Také od letošního listopadu slouží pacientům KNL nejmodernější přístroj EOS Edge za 26,9 mil. Kč. Nejlépe vybavený nízkodávkový rentgenový přístroj tohoto typu v ČR je umístěn na oddělení liberecké radiodiagnostiky a umožňuje zobrazení páteře a dolních končetin ve vzpřímené poloze.

Výhodou přístroje EOS je mj. to, že umožňuje lékařům poskytnout snímky několika anatomických oblastí zároveň. Vytvořen byl speciálně ke snímkování páteře, pánevního pletence a dolních končetin „v zátěži“, je tedy určen pro lepší analýzu postoje a dolních končetin pacienta. Poskytuje 2D a 3D snímky pacientů vestoje i vsedě, navíc při velmi nízké dávce záření.

Hlavním benefitem pro pacienta je fakt, že hladina dávky záření je u snímkování 8-10x nižší než dávka u tradičních rentgenových systémů, případně 800-900x nižší než dodaná dávka u počítačové tomografie. Zařízení je tedy zvláště přínosné pro děti vyžadující časté rentgenování.

Pro lékaře je naopak důležité, že i při této nízké dávce záření nabízí systém EOS vysokou kvalitu obrazu a umožňuje vytvořit dva snímky dané lokality současně, a to v měřítku 1:1 bez zkreslení. Odpadá zde tedy nutnost opakovaného snímkování a softwarovému spojování jednotlivých snímků.

Shrnuto a podtrženo, díky přístroji EOS nyní můžeme v KNL výrazně lépe diagnostikovat onemocnění pohybového aparátu a nabídnout kvalitnější léčbu a sledování stavu pacienta. To vše při dodržení jeho maximální radiační ochrany.