Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu
Minulý týden jsme na oddělení nukleární medicíny KNL poprvé aplikovali pacientovi s pokročilým onemocněním rakoviny prostaty přelomový lék Pluvicto. Jedná se o specifický preparát s radioaktivním luteciem.
Laboratorně upravené lutecium dokáže v těle mužů s tímto nádorem najít, ozářit a zničit zhoubné buňky. Přelomový přípravek Pluvicto lze v Evropě používat již dva roky. V Česku jej zdravotní pojišťovny zatím běžně nehradí a mimořádný souhlas udělují jen výjimečně. Již brzy by nicméně i zde měla být léčba hrazena všem potřebným.
„Tento typ léčby se používá zatím u pacientů s pokročilejším stadiem onemocnění, kteří již prošli jinými druhy léčby. Průměrně dostane pacient pět až šest dávek, kdy tři dávky jsou jeden cyklus, který se vyhodnotí, a poté se rozhodne, zda se bude pokračovat,“ uvedl primář oddělení nukleární medicíny KNL MUDr. Jozef Kubinyi.
Dávka se podává vždy po šesti týdnech a jedna vyjde v přepočtu na půl milionu korun. První část léčby bude u tohoto konkrétního pacienta hradit pojišťovna. léčbu za pomoci lutecia v KNL jsou v tuto chvíli vytipovaní dva další pacienti, kteří nyní čekají na schválení léčby pojišťovnou.
Ne pro všechny pacienty s rakovinou prostaty je nicméně tato léčba vhodná. Vhodný pacient už by měl mít vyčerpány další možnosti léčby, tedy většinou operaci, radioterapii, hormonální léčbu i chemoterapii. Teprve poté přichází na řadu terapie radiofarmaky. Při finálním rozhodování je nicméně důležitý i biologický stav a kondice pacienta.
Čtyřiasedmdesátiletý muž z Liberce, který tento týden dostal první dávku preparátu, se léčí s rakovinou prostaty deset let. Postupně prodělal operaci, chemoterapii i další léčbu.
Primář Kubinyi, který se o pacienta stará, má s léčbou lutéciem osobní zkušenost ze slovenské Nitry. Za jeho působení tam tuto léčbu podstoupilo 80 mužů ve věku od 42 do 82 let. Kubinyi nicméně upozorňuje, že ani tento lék není samospasitelný, ale otvírá další možnost léčby u závažných typů nádorů prostaty. Ty nejde zcela vyléčit, ale u pacienta může dojít ke zlepšení kvality života i jeho prodloužení o řadu let.
„Karcinom prostaty je nejčastější zhoubné onemocnění u mužů v České republice. Ročně diagnostikujeme 8 tisíc případů. Naštěstí je většina onemocnění ve včasném stadiu, kde lze až v 95 procentech dosáhnout vyléčení. Zhruba tisíc nemocných ročně je však ve stadiu pokročilém s metastázemi,“ dodává Igor Richter, primář radioterapie, který mezi svými pacienty tipuje vhodné adepty na léčbu luteciem.