Dětem, které jsou odloučeny od svých biologických rodičů, bude dávat kufříky s informacemi o prvních dnech po jejich narození. Na projektu spolupracují i děti ze základní školy Švermova v Liberci.

Smyslem projektu je práce s životním příběhem. Snaha o to, aby si děti žijící odděleně od svých původních rodin uvědomily svoji minulost. Shromáždění faktů o této době a o lidech, kteří jsou s ní spojeni, jim pomůže minulost přijmout a vykročit do budoucnosti.

„Jelikož informace o narození těmto dětem chybí téměř vždy, rozhodly jsme se je na jejich životní pouť vybavit kufříkem, který obsahuje co nejdetailnější a nejpestřejší informace a ‚suvenýry‘ spojené právě s touto dobou,“ říká Iva Říhová, výkonná ředitelka a spoluzakladatelka Nadačního fondu LA VIDA LOCA, a doplňuje, co konkrétně kufřík obsahuje: „Knihu s údaji o narození miminka (první fotografie miminka, otisk ručičky a nožičky, váha a výška miminka, barva očí, osobní přání do života od sestřiček, které se o miminko staraly atd…), jeho prvních dnech, informace o pečujících spolu s fotkami v těchto kufřících. Kufřík dále obsahuje ručně vyrobené hračky, pletený obleček, dudlík, lahvičku, fotoalbum a památníček,“ popsala Iva Říhová.

„Děkujeme za smysluplný dar. Rádi pomůžeme dětem snáze vykročit do budoucnosti zachycením prvních okamžiků života“, řekla Petra Plašková, vrchní sestra Dětského oddělení KNL. „Děkuji především sestřičkám z novorozeneckého oddělení, které převezmou tuto iniciativu“ doplnila Plašková.

Do kufříků nejen v liberecké nemocnici budou přidávány dárky od žáků ze třídy 5. A základní školy Švermova v Liberci. „Každé naše dítě vyrobilo z ponožek dvě hračky a jednu podle svého výběru věnovalo nadačnímu fondu,“ řekla jejich třídní učitelka Hana Gdulová. „Děti byly z projektu doopravdy nadšené. Možnost účastnit se předání hraček a vědomí, že jejich výrobek udělá radost malému dítěti, na ně velmi zapůsobila,“ dodala třídní.

Krajská nemocnice Liberec bude mít díky zapojení se do projektu Život v kufříku Nadačního fondu LA VIDA LOCA pro rok 2018 k dispozici celkem 10 ks kufříků a tiskárnu na vytisknutí fotografií. V loňském roce bylo na Novorozeneckém oddělení liberecké nemocnice do adopce převzato 14 dětí.

Nadační fond La Vida Loca má za cíl rozšířit projekt Život v kufříku do všech 60 porodnic v ČR a zajistit tak všem nově narozeným dětem vyrůstajícím bez svých biologických rodičů kufřík na cestu životem. Děkujeme sociálním pracovníkům, pěstounům a všem zdravotníkům, kteří na myšlenku kufříku navazují a doplňují do něj informace, které by bez nich byly nenávratně ztraceny. www.nflavida.org