Pro optimální zobrazení webu je nutné aktualizovat Váš internetový prohlížeč.(Zavřít toto sdělení)

Přeložit: cs Čeština‎
Menu

Posilovat horní části těla umožní pacientům spinální jednotky v Krajské nemocnici Liberec zcela nový unikátní handbike trenažér, jehož autorem je Heřman Volf. Ten jej také liberecké nemocnici věnoval. Stejně tak chce trenažérem vybavit i ostatní spinální jednotky v České republice a kromě nich ještě všechny rehabilitační ústavy. Zdarma je zdravotnická zařízení mohou mít díky dárcům, kdy na jeden je potřeba získat 64.000 korun. Celý projekt zajišťuje spolek Cesta za snem.

Handbike je v podstatě obdoba klasického jízdního kola, ale na rozdíl jej nepohání nohy, ale ruce. „Ročně přijímáme kolem stovky nových pacientů, z nichž mnozí jsou u nás hospitalizováni po úrazech, které se jim staly při sportování. Handbike může být nejenom skvělou posilovací pomůckou, ale zároveň názornou ukázkou, že ani v případě zdravotního omezení není nutné končit s aktivním sportováním,“ říká staniční sestra Alena Kyrianová s tím, že pacientům může především psychicky pomoct vidina toho, že ani na vozíku život nekončí.

Liberecká spinální jednotka může handbike vnímat i jako dar ke svému výročí. Letos je to totiž patnáct let od jejího vzniku. Spádově pod ní spadá zhruba 2,5 milionu lidí, nejenom z Libereckého kraje, ale také Ústeckého, Středočeského a Hradeckého.

Výjimečná oproti jiným v republice (v Praze, Ostravě a Brně) je pracovní pozicí instruktora soběstačnosti. Na té pracuje v pořadí již druhý handicapovaný, Alois Serbus. Jeho úkolem je naučit ochrnuté pacienty úkonům sebeobsluhy, díky čemuž se mohou následně snáze vrátit do běžného života. A s ohledem na fakt, že sám se musel s potížemi v počátku po ochrnutí potýkat, dokáže se do pacientů vcítit a pomoc jim ušít na míru.