Prováděno v OKBLKBH Frýdlant
Materiál

Na-citrát krev

Odběrová souprava

Sedimentační zkumavka FW Seditainer nebo KIMASED.

Režim Rutina
Typ metody Měřená
Doba odezvy

8 hod.

Klinické informace

Sedimentace erytrocytů je rychlost jakou sedimentují hlavně erytrocyty. U zdravého člověka je sedimentace poměrně pomalá a stálá, erytrocyty se spojují jen v malé shluky. Za chorobných stavů bývá většinou zvýšena, erytrocyty vytvářejí větší a početnější agregáty, které rychleji klesají ke dnu. Fyziologicky se zvyšuje s věkem, rovněž vyšší hodnoty nacházíme u žen (menší počet červených krvinek a zvýšená koncentrace fibrinogenu), především v těhotenství. Stanovuje se po 1 hodině a po 2 hodinách.

Interpretace

Zvýšené hodnoty – záněty, infekce, nekrózy, šok, pooperační stavy, anémie, leukémie, dysproteinemie, paraproteinemie, myelom, maligní nádory, nádorové metastázy, revmatická onemocnění, nefrotický syndrom, p.o. kontracepticeptiva, fyziologicky – gravidita
Snížené hodnoty – polycytemie, polyglobulie, srdeční nedostatečnost, alergická onemocnění, srpkovitá anémie

Preanalytické podmínky

Nejsou zvláštní požadavky na preanalytickou fázi.

Stabilita při 20°C

krev - 6 hodin

Stabilita při 4-8°C

krev - 8 hodin

Stabilita při -20°C

krev - nemrazit

485 312 162 dokumentace

Poznámka

Příjem a zpracování materiálu probíhá pouze ve všední dny od 6:30-13:30. Jedná se pouze o rutinní vyšetření.

Krev pro vyšetření sedimentace je třeba zpracovat do 6 hodin při pokojové teplotě, do 8 hodin při teplotě 4-8°C, v krajním případě do 24 hodin při teplotě 4-8°C. Krev nelze zamrazit.

Zdroj:  Effect of storage temperature and time on erythrocyte sedimentation rate. Eur J Med Res2022 May 28;27(1):76

Referenční meze

Věk Pohlaví Hodnoty Jednotka
0r - 150r Žena 9 - 28 mm