Prováděno v OKBLKBH Frýdlant
Zkratka S_GLU.
Materiál Sérum
Krev srážlivá

Odběrová souprava Zkumavka pro srážlivou krev s gelem ( Vacutainer žlutý uzávěr)
Režim Statim + Pohotovost + Rutina
Typ metody Měřená
Doba odezvy

Statim do 1 hod, Rutina do 8 hod. od přijetí vzorku

Princip stanovení

Hexokinázová reakce se spektrometrickou detekcí v oblasti UV.

Klinické informace

Glukóza je monosacharid z rodiny aldohexóz. V organismu je z ní v procesu glykolýzy získávána energie ve formě makroergní molekuly ATP. Tento proces je stěžejní pro výživu a fungování celé řady orgánů např. nervové tkáně.
Glukóza je poměrně reaktivní substance, takže zejména její dlouhodobý nadbytek, může vést k ovlivnění celé řady biochemických procesů např. metabolismu lipidů nebo zvýšení celkového oxidačního stresu organismu. Tento efekt můžeme pozorovat v rozvoji klinických příznaků pokročilého diabetu mellitu.

Interpretace

Snížení glukózy v séru, plazmě:
- hyperinzulinismus
­- relativní hyperinzulinismus (léze hypotalamu, nedostatečnost nadledvin)
- nedostatečné ukládání glykogenu nebo mobilizace (akutní hepatitida, otravy CCl4, jaterní cirhóza v terminálním stádiu)
- hladová hypoglykémie
- ­intolerance fruktózy

Zvýšení glukózy v séru, plazmě:
- diabetes mellitus
- ­onemocnění nadledvin a hypofýzy
- ­hypertyreóza
- ­onemocnění pankreatu (akutní i chronická)
- ­onemocnění centrálního nervového systému (traumata lebky, edém mozku, krvácení do mozku, tumory)
- ­jiné příčiny (jaterní choroby, infarkt myokardu, dehydratace, akutní krvácení, injekce ACTH, adrenalinu, popáleniny, galaktozémie, hemodialýza)
intoxikace

Nález hladiny glukózy pod 2,5 mmol/l nebo nad 30,0 mmol/l se považuje za život ohrožující stav.

Zdroje:
ZIMA, Tomáš, et al. Laboratorní diagnostika. Galén, 2007.
ZIMA, Racek, et al. Diabetes mellitus-laboratorní diagnostika a sledování stavu pacientů. Česká společnost klinické biochemie ČLS JEP.
GALANT, A. L.; KAUFMAN, R. C.; WILSON, J. D. Glucose: Detection and analysis. Food chemistry, 2015, 188: 149-160.
Příbalový leták GLUC3 firmy Roche

Preanalytické podmínky

Koncentrace glukózy v krvi bez inhibitoru glykolýzy klesá (průměrný pokles glukózy v séru ~7 % za hodinu; tj. 0,28-0,56 mmol/l za hodinu), nutno separovat sérum co nejrychleji.

Uchování v laboratoři 5 dní
Stabilita při 20°C

sérum - 8 hodin

Stabilita při 4-8°C