Rehabilitace Turnov

• Velmi široké spektrum rehabilitačních metod podepřené mnohaletými zkušenostmi
  • Odborný, profesionální a přátelský tým

Kontakty a ordinační hodiny

standardních lůžek

Návštěvní hodiny: 14:00 – 17:00

O nás

Náplní naší práce je léčebná rehabilitace. Rehabilitace obecně je komplex opatření s cílem dosáhnout maximální integraci člověka poškozeného na zdraví následkem nemoci, úrazu nebo vrozené vady. Léčebná rehabilitace je doplněna již mimo zdravotnické zařízení rehabilitací sociální, pracovní a pedagogickou.

Léčebnou rehabilitaci zajišťujeme jak ambulantně, tak při hospitalizaci na lůžkách jednotlivých oddělení. Začínáme v období poskytování akutní zdravotní péče jako její nedílná součást, a to na odděleních všech klinických oborů za účelem omezit na minimum dopady zdravotní poruchy, omezení rozsahu výsledného zdravotního postižení s konečným cílem připravit podmínky pro zamezení vzniku handicapu – snížení společenského uplatnění.

Pečlivě sledujeme vývoj v oboru a průběžně používáme všechny nové metody. K tomu, aby rehabilitace držela krok s rychlým vývojem, potřebujeme především odborně připravené pracovníky a nejmodernější přístroje. Naše oddělení všechny podmínky splňuje. Používáme terapeutické postupy zaměřené na restituci (obnovení), substituci (náhradu) a kompenzaci funkce (vyrovnávání, nejčastěji pomocí technických prostředků).

Provozujeme poradnu pro osteoporózu, zabývající se problematikou péče o pacienty s metabolickými kostními chorobami a osteoporózou a přispívající ke zkvalitnění diagnostiky, léčby i prevence těchto nemocí.

Klíčové výkony a diagnózy

• Fyzioterapie včetně termoterapie rašelinových zábalů
  • Kinezioterapie včetně facilitačních, inhibičních a dalších specializovaných metod
  • Ergoterapie
  • Manuální terapie (manipulace, mobilizace myofasciální techniky, techniky měkkých tkání reflexní terapie
  • Reflexní lokomoce dle Vojty
  • Senzomotorika
  • Funkční stabilizace páteře
  • Proprioceptivní neuromuskulární facilitace (Kabathova metoda)
  • Bobath koncept
  • Klappovo lezení - dle Jarmily Čápové
  • Léčení sterilit dle Mojžíšové
  • Léčba močové inkontinence
  • LTV pro těhotné
  • Neuroaferentní stimulace dle prof. Stollera
  • Lymfodrenáže
  • Terapeutické postupy pro výcvik kompenzačních a substitučních mechanismů
  • Rehabilitace řeči, komunikačních a kognitivních schopností
  • Akupunktura - celotělová, ušní
  • Kinezio-tejpování

Náš tým

MUDr. Ivan Bašta

primář oddělení rehabilitace Turnov

Lenka Honců

vrchní sestra oddělení rehabilitace Turnov

Volba i návaznost metodik je individuální s ohledem na zdravotní stav pacienta.
Při léčbě nám velmi pomáhají vedle řady jiných přístrojů např. PHYACTION s programovatelnou terapií pro 69 diagnóz s možností individuální změny, lymfoven (při léčbě otoků končetin), laser, motorová dlaha a další.

Lůžkové rehabilitační oddělení: poskytuje léčebnou rehabilitaci nemocným, u kterých léčebně rehabilitační postupy tvoří převážnou část léčebného programu.
Je poskytována zejména nemocným:

• u kterých je možná aktivní spolupráce a lze předpokládat dostatečnou zevní stimulaci k pokračování v restituci, substituci či kompenzaci poruchy či ztráty funkce v jejich vlastním sociálním prostředí
  • u kterých ambulantní forma léčebné rehabilitace není účelná či možná
  • u kterých lze odůvodněně předpokládat možnost kompenzace jejich onemocnění nebo jejich celkového zdravotního stavu a které lze zatížit léčebnou rehabilitací.

Indikační kritéria přijetí na lůžko

– chronická onemocnění hybného systému vyžadující léčebnou rehabilitaci ke zlepšení celkového zdravotního stavu, nebo u kterých ambulantní forma rehabilitace nedostačuje

– taková somatická či funkční postižení, která vyžadují samostatnou léčebnou rehabilitaci včetně určené funkční kapacity jedince, výcviku denních činností, řízení pohybových aktivit, případně protetické zajištění

– léčebná rehabilitace u všech stavů, kde léčebná rehabilitace je hlavním léčebným postupem, zejména u stabilních stavů po:
1) traumatech (polytraumatech) s postižením funkce hybné soustavy
2) cévních a periferních nervových lézích (např. CMP, radikulární systém periferních nervů, DMO)
3) spondylochirurgických operacích
4) spinálních lézích
5) allopastikách (hlavně nosných kloubů DK)
6) ortopedických korekčních operacích aj.

Časté dotazy