Plicní oddělení

• Provozujeme nepřetržitou bronchoskopickou službu
  • Máme status Centra léčby a diagnostiky obtížně léčitelného astmatu
  • Provozujeme ambulanci pro pacienty s poruchami  dýchání ve spánku
Kontakty a ordinační hodiny

Administrativní pracovník: +420 485 313 072
Ambulance 1: +420 485 312 328
Ambulance 2: +420 485 312 809
Kalmetizace: +420 485 312 871
Funkční vyšetřování plic (spirometrie): +420 485 312 635
Sesterna: +420 485 312 797, +420 485 313 070
Budova B
Podlaží 3
Součásti pracoviště

Součásti oddělení

Lůžka a pokoje

standardních lůžek
nadstandardní lůžko
O nás

Zabýváme se vyšetřováním a léčbou zánětlivých, nádorových, degenerativních, metabolických, cévních i jiných onemocnění plic, průdušek, průdušnice, pohrudnice i mezihrudí (mediastina).

Spolupracujeme s Komplexním onkologickým centrem na léčbě nádorových onemocnění, s ORL u pacientů s poruchami dýchání ve spánku a s hrudní chirurgií při realizaci resekcí u nádorových i nenádorových procesů plic, pohrudnice a mediastina, při diagnostice disseminovaných plicních procesů, při léčbě pneumotoraxu a pohrudničních výpotků.

Spolupracujeme zejména s plicním oddělením VFN Praha, při řešení patologických nálezů v průdušnici (stenty, laser).

Od března 2006 zajišťujeme na našem oddělení nepřetržitou bronchoskopickou službu.

Provádíme také diagnostiku tuberkulózy plic i ostatních lokalizací a od roku 2006 slouží oddělení i jako Centrum léčby a diagnostiky obtížně léčitelného astmatu (MUDr. Tomáš Vencálek).

Nedílnou součástí oddělení je i kalmetizace, zajišťující především očkování dětí proti TBC.

Lékaři provádějí bronchoskopická vyšetřenís odběry materiálu ke kompletnímu histologickému, cytologickému a bakteriologickému zpracování příslušným komplementárním oddělením (patologie, biochemie a mikrobiologie).

Dále provádíme bronchoskopická vyšetření s použitím endoskopické ultrasonografie.

Provádíme komplexní funkční vyšetření plic, včetně bodypletasmografie, vyšetření plicní difuzní kapacity, bronchomotorické testy, rhinomanometrie.

Dále provádíme vyšetření pacientů se syndromem spánkové apnoe.

Klíčové výkony a diagnózy

• Bronchoskopie
  • Endobronchiální ultrazvuk (EBUS)
  • Hrudní punkce