Nutriční terapeutky

Nutriční terapeuti (dále NT) poskytují nutriční péči u hospitalizovaných pacientů i v rámci specializovaných ambulancí.

NT a péče u hospitalizovaných pacientů

Na základě požadavku lékaře NT u hospitalizovaného pacienta vyplňují rozšířený nutriční screening (NRS 2002), provádí nutriční anamnézu, na základě anamnézy pak navrhuje nutriční plán pacienta – úpravy stravy dle specifických požadavků pacienta (problémy s polykáním, kousáním, …). Dále hodnotí záznam stravy pacienta (v případě potřeby ošetřujícího lékaře propočítává kalorický příjem, příjem bílkovin) a na základě propočtu a stanovení kalorické potřeby pak navrhuje množství nutriční podpory (sippingu, modulárního dietetika, enterální výživy). V případě potřeby rozsáhlejší nutriční podpory pak doporučuje kontakt lékaře nutričního týmu ke zvážení sondové či parenterální výživy.

Před dimisí pacienta NT provádí edukace dietních opatření na základě doporučení lékaře, případně NT doporučuje sledování v Ambulanci nutričních terapeutek (viz níže).

NT v ambulantní péči

V rámci liberecké nemocnice NT poskytují poradenství výživy v rámci Ambulance nutričních terapeutek pro nutričně ohrožené pacienty (viz podrobněji níže), dále poskytují poradenství v rámci diabetologické ambulance – hodnocení jídelníčků z hlediska obsahu sacharidů a jejich rozložení během dne, komplexní a podrobné edukace pacientů dle doporučení diabetologa.

Dále péče o dětské pacienty v rámci nutriční poradny dětského oddělení při potřebě redukce hmotnosti dítěte, případně potřeby navýšení hmotnosti při neprospívání, dále řešení složení jídelníčku při potravinových alergiích. Rodiče společně s dětmi jsou edukováni o vhodných úpravách jídelníčku. NT provádí propočet jídelníčku a event. navrhuje úpravy jídelníčku, doporučení nutriční podpory formou sippingu/modulárního dietetika a následně doporučuje kontakt na pediatra se specializací na výživu dětí.

Centrála nutriční terapie – budova J, 2. patro.

Z organizačních důvodů prosíme pacienty o telefonické objednání před vyšetřením.

Ambulance

Ambulance nutričních terapeutek pro nutričně ohrožené pacienty

Kontakty a ordinační hodiny

Mobilní telefon: +420 720 967 279