Metodická doporučení ARO

Doporučení pro provádění předoperačních vyšetření před anestezií

• metodická doporučení před celkovou a svodnou anestezií
  • pro obvodní lékaře, pediatry a konsiliáře
  • indikace ke specifickým vyšetřením
  • ASA klasifikace

Cílem vyšetření je snížit perioperační úmrtnost. Bezprostředním úkolem je zjištění aktuálního stavu pacienta a následná optimalizace jeho výkonnosti, neboli schopnosti snášet operační zátěž. Předoperační vyšetření provádí ambulantně praktický lékař, u dětí pediatr. Během hospitalizace je provedeno přijímacím lékařem základního oboru. U pacientů s přidruženými chorobami – t.j. ASA II a více – by mělo být provedeno internistou, resp. pediatrem s vyšší kvalifikací. Předanestetické vyšetření provádí anesteziolog. Shrnuje závěry všech dosud provedených vyšetření. Součástí vyšetření je volba premedikace a bezprostřední předoperační příprava.

Indikace laboratorních vyšetření u zdravých pacientů
  • Krevní obraz: vždy (platí 1 měsíc)
  • Moč chem + sed: vždy (platí 1 měsíc)
  • EKG nad 30 let (platí 1 měsíc)
  • Na, K, Cl, bili, bilik, ALT, AST, chol., urea, krea, CRP, glykemie: nad 50 let (platí 1 měsíc)
  • RTG S+P: nad 60 let (platí 1 rok)

Toto minimum se i u zdravých pacientů rozšiřuje s ohledem na druh výkonu a možné související komplikace (například krevní ztráty – KS, KO, zajištění krve).

Rozšíření vyšetření při komplikujících onemocněních pacienta
  • Kardiovaskulární onemocnění:
    KO, EKG, RTG S+P, glykemie, krea, minerály, urea
  • Respirační onemocnění:
    KO, EKG, RTG S+P, Spirometrie u obstrukčních a restrikčních poruch ventilace
  • Renální onemocnění:
    KO, EKG, RTG S+P, albumin, CB, krea, event. i clereance, minerály, urea, Astrup
  • Jaterní onemocnění:
    KO, transaminázy, albumin, CB, urea, krea, koagulace, bilirubin, glykemie, HBsAg
  • Diabetes:
    KO ,EKG, RTG S+P glykemie, krea, minerály, urea
  • Malignity:
    KO, RTG S+P, albumin, CB, koagulace
  • Thyreopatie:
    KO, EKG, glykemie, minerály, T3,4, Endokrinologické konsilium, ORL konsilium

Platnost laboratorních vyšetření je maximálně 1 měsíc, při nestabilním průběhu onemocnění musí být vždy čerstvá – podle úvahy interního (pediatrického) konsiliáře a podle názoru anesteziologa.

Vyšetření u urgentních zákroků

Základem je podrobná anamnéza a klinické vyšetření. To se doplňuje podle úvahy anesteziologa, ošetřujícího lékaře a časové dostupnosti o další indikovaná vyšetření včetně konsiliárních. Vyšetření před svodnou a ambulantní anestezií se provádí ve stejném rozsahu.

Indikace interního předoperačního konsilia
  • ASA II a více
  • věk nad 50 let
  • pokud byly při základním předoperačním vyšetření zjištěny diagnosticky nejasné patologie
  • pokud o toto vyšetření požádá anesteziolog

Závěry interního předoperačního konsilia očekávané ze strany anesteziologa:

• Vyjádření k aktuálnímu stavu komplikujících onemocnění
  • Zhodnocení stavu funkčních rezerv oběhového a respiračního systému
  • Navržení optimalizace předoperační přípravy
  • Doporučení léčby očekávaných komplikací v perioperačním období
Indikace RTG S+P
  • věk nad 50 let
  • kardiorespirační onemocnění
  • respirační infekt v anamneze s přetrváváním klinicého nálezu
  • malignita s možností metastáz
  • cizinci s endemickým výskytem TBC
  • kuřáci nad 40 let
  • trauma hrudníku
Indikace EKG
  • Věk nad 30 let
  • Anamnéza kardiovaskulárního onemocnění
  • Akutní příznaky kardiovaskulárního onemocnění
  • Trauma hrudníku
  • Úraz elektrickým proudem
ASA klasifikace

ASA 1
Zdravý pacient. Chorobný proces, který je indikací k operaci je lokalizovaný a nemá vliv na celkovou kondici.

ASA 2
Mírné až středně těžké systémové onemocnění – HTN, Obezita, DM, anemie, věk nad 60 let, NYHA I.

ASA 3
Závažné systémové onemocnění omezující aktivitu pacienta /ICHS se sy AP, st.p. IM, závažná forma diabetu, NYHA II.

ASA 4
Život ohrožující systémové onemocnění. Nedostatečnost renální, jaterní, plicní, nestabilní AP, peritonitis, ileus. NYHA III-IV.

ASA 5
Moribundní pacient s nepříznivou prognózou. Operace je poslední možností léčby.

V případě neodkladného výkonu se k této klasifikaci připojuje písmeno E. Neodkladný výkon znamená, že nelze v dostupném čase provést všechna optimálně požadovaná vyšetření a přípravu před výkonem.