Porod – co s sebou do porodnice

Praktické informace, které Vám ulehčí přípravu na pobyt v porodnici

Co s sebou - doklady

Doklady:

• těhotenskou průkazku + veškerou dokumentaci týkající se těhotenství ev.  onemocnění, se kterými se léčíte
  • informované souhlasy (dostane u zápisu do porodnice) – pokud budete všemu rozumět přineste je, prosím, podepsané
  • průkaz zdravotního pojištění
  • prohlášení o jménu dítě (dostane u zápisu do porodnice)
    • vdané ženy – dohodu o jménu dítěte (vyplněná a podepsaná oběma partnery)
    • svobodné ženy – dohodu o jménu dítěte, popřípadě prohlášení o určení otcovství, které za přítomnosti otce dítěte vyřídíte na matrice (jinak dítě obdrží příjímení matky)
    • rozvedené ženyrozvodový list, dohodu o jménu dítěte, popřípadě doklad o přiznání otcovství
    • cizinky – dohodu o jménu dítěte
  • občanský průkaz nebo pas (cizinky)
Co s sebou - 1. doba porodní

Tyto věci budou užitečné nejen při porodních bolestech a porodu, ale i bezprostředně po porodu. Zabalte si je zvlášť, protože je pravděpodobně budete potřebovat narychlo.

• osobní léky, které dlouhodobě užíváte
  • přezůvky (nejlépe vhodné i do sprchy)
  • taška na toaletní potřeby, kartáček na zuby, pasta a jelení lůj na rty
  • teplé ponožky (v pozdějších stádiích porodních bolestí Vám může být chladno)
  • pití k porodu (nepijete-li čaj) – nejlépe neperlivá voda (max. 3 láhve)
  • jídlo a pití pro Vašeho partnera
  • porodní plán pokud jej máte, hudbu, masážní pomůcky, aroma olej aj.
  • malá žínka (navlhčenou jí můžete použít k zvlhčení rtů, popř. k otírání čela při porodu)
Co s sebou - 2. doba porodní

Tyto věci Vám může partner přinést později, jestliže se porodní bolesti dostaví nečekaně. V porodnici Vás vybavíme na 24 hodin vším nejnutnějším co budete Vy a Vaše dítě během hospitalizace potřebovat.

• 2-3 ručníky
  • kalhotky k jednorázovému použití (nebo bavlněné) – minimálně 3 ks (koupíte ve zdravotnických potřebách)
  • vložky z buničiny silně absorbující – nejlépe porodnické (prodyšné) – 2 balení
  • 2 podprsenky pro kojící matky (bez kostice – vyzkoušejte si způsob odepínání košíčků – měla byste jej zvládnout jednou rukou, abyste nemusela miminko odkládat během kojení) + vložky do podprsenky zachycují unikající mléko
  • krém na rozpraskané prsní bradavky (doporučujeme Bepanthen mast nebo kalciovou mast)
  • župan
  • můžete si přibalit něco na čtení, blok, tužku
  • dle doporučení kojící kloboučky
  • pro novorozence: plenkové kalhotky nejmenší velikosti (2,5 – 5kg) zhruba 10 ks na den; 5 látkových plen; vlhčené dětské ubrousky (1 balení); ponožky, bavlněné tenké rukavičky, čepičku + nutno znát budoucího dětského lékaře a kontakt na něj
Co je k dispozici na oddělení

pro rodičku: toaletní papír, vložky (porodní sál neomezeně, oddělení šestinedělí 2 balení / rodička na dobu pobytu, příbor, dózu na potraviny, lednici (oddělení šestinedělí), noční košile (rozmyslete se, zda chcete nosit své noční košile, nebo nemocniční s rozepínáním na knoflíky, nebo přímo určené na kojení (s otvory pro prsa)

pro novorozence: standardní oblečení (košilka, zavinovačka, látková plena), mýdlo na koupání, kartáček na vlásky, mléko na ošetření pokožky, mast na ošetření zadečku, plenkové kalhotky (přibližně na 24 hodin), teploměr

Potřeby pro návrat domů

Připravte si oblečení, které Vám partner přinese, až půjdete z porodnice domů. Nevybírejte nic přiléhavého. Připravte také oblečení pro dítě na cestu domů, které Vám postačí přinést z domova až v den propuštění:

• dupačky, košilku, 1 přízový kabátek, 1 kabátek teplejší (nebo kombinézku), ponožky
  • 2 čepičky (1 přízovou, 1 teplejší), v zimě rukavičky
  • vlněnou nebo bavlněnou deku (při chladnějším počasí), fusak (v zimě), rychlozavinovačku
  • pohodlné oblečení pro matku
  • přenosná taška z kočárku – dítě v teple
  • autosedačka

Během prvního dne pobytu může žena projít různými místnostmi (předpokoj, porodní sál, šestinedělí) a všechny své věci musí stěhovat s sebou, proto Vás prosíme, vezměte si s sebou do porodnice malou tašku. Věci pro období šestinedělí Vám partner může přinést později.

Nemocnice neručí za částky peněz nad 200,-Kč. Proto nedoporučujeme platební karty, zlaté šperky, větší hotovost a jiné cennosti. Při pobytu v našem zařízení Vám doporučujeme, abyste si nenechávaly nikde volně položené mobilní telefony, cenné věci, kabelky, peněženky. Své věci si máte možnost uzamknout ve skříňkách na pokojích, ev. cenné věci v ústavním trezoru. Tato opatření se týkají nejen Vás, ale i Vašeho doprovodu k porodu a návštěv. Předejdete tak možnosti ztráty Vašich osobních věcí.